Kadın cinayetlerinden U’sandık

Ülkemizde bayan cinayetlerinin sonu gelmiyor. En acısı artık sıradan bir olaymış üzere bakılıyor bu cinayetlere… Bir mühlet sonra da hiç yaşanmamış üzere silinip gidiyor belleklerden. Filmmor U’Sandık Kolektifi, bu duruma kayıtsız kalamadı. Korunmadıkları için ya da muhafaza kararlarına karşın kâfi tedbir alınmadığından erkekler tarafından öldürülen kadınların anısına U’Sandık: Unutmamak İçin Dijital Sandık ile öldürülen bayanları birer sayı olmaktan çıkarttı. Onları portreleri ve öyküleri ile görselleştirdi. U’Sandık’ta, cinayetlerin işlendiği kentlere nazaran Bayan Cinayetleri Haritası’na da yer verildi.

HATIRALARI YAŞATILACAK

Erkek şiddeti ile hayatını kaybeden bayanları unutmamak, unutturmamak ve anılarını yaşatmak hedefiyle açılan sitede, 21 Temmuz 2021’den bu yana öldürülen bayanların portreleriyle data görüntüleri da var. Filmmor U’Sandık Kolektifi tarafından yapılan açıklamada, 1 Temmuz 2021’den 25 Kasım 2022’ye kadar 432 bayanın ayrıldığı, boşandığı, reddettiği erkekler tarafından öldürüldüğü, 68 bayanın uzaklaştırma kararı aldırmasına karşın katledildiği belirtildi.

‘KADINLARIN YANINDAYIZ’

Açıklamada, “Kadın cinayetlerini tedbire misyonunu yerine getirmeyen, var olan kanunları daha aktif uygulamayan, kontratlara uymayanlar U’Sandık’a baksın. Bir daha hiçbir katil Pınar Gültekin’in akabinde katilin dediği üzere ‘İstanbul Mukavelesi’nin iptali güzel oldu’ dememesi için U’Sandık üretiyor. 1 Temmuz 2021’den beri öldürülen bayanlar hakkındaki bilgi kartları instagram/u__sandik sayfasında paylaşılmaya başladı. U’Sandık daha sonra dijital müze olacak. U’Sandık Kolektifi, kaybettiğimiz bayanları unutmamak, unutturmamak için emek vermeye devam edecek ancak her gün yeni bir kart daha eklememeyi, sandığı bir an evvel kapatmayı dileyerek…” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir