İnegöl Belediyesi Ramazan-ı Şerif’e hazır

BURSA (İGFA) – İnegöl Belediyesi ramazan ayına ait hazırlıklarını tamamladı. Başta Umuteli Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü olmak üzere tüm üniteler 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i karşılamaya hazır. Belediye Başkanı Alper Taban, bugün ramazan ayı hazırlıklarına ait açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi.

“RAMAZAN, ALLAH’IN RAHMET VE BAĞIŞ KAPILARININ SONUNA KADAR AÇILDIĞI AYDIR”

10 Mart’ı 11 Mart’a bağlayan gece birinci sahurun yapılacağını hatırlatan Lider Taban, şöyle konuştu: “Ramazan ayına erişmenin huzurunu, memnunluğunu, sevincini yaşıyoruz. Ramazan ayı bildiğiniz üzere oruç, ibadet, sabır ayıdır. Allah’ın rahmet ve bağış kapılarının sonuna kadar açıldığı aydır. Bizler de bu noktada inşallah ramazan ayına erişmeyi niyaz ediyoruz.”

“1700 AİLEYE BESİN YARDIMI YAPILACAK”

“İnegöl Belediyesi olarak bilhassa 3 müdürlüğümüzün ramazan ayı özelinde misyon ve çalışmaları var. Her biri hazırlıklarını tamamladı. Toplumsal Yarım İşleri Müdürlüğümüz ve bünyesindeki Umuteli Derneğimiz aracılığıyla yardım çalışmalarımız yapılıyor. Burada toplam 1700 aileye, yaklaşık 7 bin bireye besin yardımı yapılması noktasında hazırlıklarımızı yaptık. Alışveriş çeki halinde vatandaşlarımıza bunları teslim ediyor olacağız. Yeniden çölyak hastalarımızla ilgili bizde kayıtlı olan 10 ailemize yılda iki kere olmak üzere koli bazlı besin yardımlarını teslim etmiş olacağız. Ramazan ayı öncesi ısınma yardımlarımızı da gerçekleştirdik. 481 ailemize 1 milyon 162 bin TL ısınma yardımı yapılmış oldu. Sıcak yemek yardımları yıl boyunca yapılıyor. Yemek yapamayacak durumdaysa, gereksinim sahibiyse günlük yemek gereksinimini biz karşılıyoruz. Yeniden muhtaçlığını karşılayamayan şahıslara de konut temizliğinden ferdî bakımına kadar her mevzuda yardımcı oluyoruz.”

RESTORAN VE LOKANTALARA RAMAZAN DÜZENLEMESİ

“Zabıta Müdürlüğümüz de ramazan ayında değerli çalışmalar ortaya koyuyor. Makul kuralların uygulanması noktasında zabıtamızın misyonunu önemsiyoruz. Bu nizamı zabıta ünitemiz sağlıyor. Ramazan geleneği haline dönüşen helva, tatlı ve limonata üzere besin eserleri yalnızca ilgili işletmelerce satılacak olup, açıkta ve farklı kesimlerce satışına müsaade verilmeyecektir. Esnafımız yalnızca kendi işyerinin önünde, araç ve yaya trafiğini engellememek kaydı ile satışa müsaade edilecektir. Esnafımızı korumak emeliyle seyyar satışlara müsaade edilmeyecektir. Muhakkak vakitlerde kaldırımlar üzerinde de satışa müsaade ediyoruz. Lakin burada önceliğimiz yaya geçişinin korunması. Lokanta ve restoranlar Ramazan ayı boyunca saat 18:00’den itibaren kaldırımı ve yolu büsbütün kapatmayacak formda iftar masası açabilecekler. Sahur düzenlemesi olarak da Ramazan ayında kahvehane, kıraathane, çay ocağı, çay bahçesi, lokanta, restoran, kafe ve kafeterya kesimlerindeki iş yerleri sahura kadar hizmet verebilecektir. Lakin bu noktada gürültü rahatsızlığı konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ediyoruz.”

BERBERLER VE KUAFÖRLERE ESNEKLİK

“Berber ve kuaförler ise Ramazan ayı boyunca saat 24.00’a kadar hizmet verebilecek olup, bayram haftası son 5 gün kapanış saati özgür bırakılacaktır.”

FAHİŞ FİYATA GEÇİT YOK, KONTROLLER DAİMA DEVAM EDECEK

“Ramazan ayıyla birlikte bir kadro fiyat değişikliklerini görüyoruz, tespit ediyoruz. Kasti olarak fiyatların arttırıldığı tarafında şikayetler geliyor. Bilhassa ramazan ayında tüketimi ağır olan eserlerin; tazelik, son tüketim tarihi, hijyen, fahiş fiyat, kasa/etiket kontrolleri hassasiyetle yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. Bu noktada ihbar ve şikayetlerinizi; eser, satış fişi ve etiket fotoğrafları ile birlikte 153 ve WhatsApp çizgilerimiz üzerinden bizlere bildirmenizi rica ederiz. 24 saat kontrol temeliyle gerek resmi gerekse de sivil gruplar tarafından; market, kasap, manav, pazaryerleri, fırın, unlu mamul ve tatlı kesimleri başta olmak üzere sıkı bir kontrol programı yürütülecektir. Tekrar Ramazan ayını kullanarak halkımızın dini ve vicdani hislerini istismar eden dilencilere yönelik de kontroller yapılacak.”

RAMAZAN DAVULU ÇALACAKLARA ZABITA MÜSAADE EVRAKI VERECEK

“Ramazan davulu uygulamasıyla alakalı da sahura 2 saat kalan davulcular gezmeye başlayacak. Bu bizim bir geleneğimiz. Lakin rahatsızlık vermemek ismine daha erken saatte çalınmasına müsaade edilmeyecektir. Ramazan davulcularına başvurmaları halinde Zabıta Müdürlüğümüzce müsaade evrakı verilecek olup, müsaade dokümanı olmayan davulculara müsaade edilmeyecektir.”

“Yaya ve araç trafiğini aksatmamak ismine; gün uzunluğu ve bilhassa iftar yoğunluğunun başladığı saatlerde araçlarımızı otobüs duraklarına, yaya kaldırımı ve yaya geçitlerine, park yasağı olan yerlere lütfen bırakmayalım.”

RAMAZANIN RUHUNU YAŞATACAK ETKİNLİKLER

“Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz aracılığıyla da ramazan ayında bilhassa mescitlerimizde dolu dolu yaşanması ismine hoş programlar hazırladı arkadaşlarımız. 9 farklı mescitte teravih programı ve 6 mahallemizde mahalle şenlikleri aktiflikleri gerçekleştirecek. Bu yıl da yeniden birbirinden değerli hafızlarımızı teravih programlarında farklı mescitlerimizde ilçe halkımızla buluşturacağız.”

TERAVİH PROGRAMLARI

“Teravih programlarımız kapsamında; 10 Mart Pazar Mustafa Kızılcıoğlu ve Mustafa Kaya hocalarımız Turgutalp Mescidinde, 12 Mart Salı akşamı Habip Deveci hocamız İshakpaşa Mescidinde, 15 Mart Cuma akşamı Ali Derman hocamız Yeniceköy Merkez Mescidinde, 19 Mart Salı akşamı Abdurrahman Bozan hocamız Hürriyet (Sarı) Mescitte, 22 Mart Cuma akşamı Abdullah Altun hocamız Alanyurt Kuba Mescidinde, 26 Mart Salı akşamı Metin Çakar hocamız Akhisar Fatih Mescidinde, 29 Mart Cuma akşamı Ahmet Yüksel hocamız Mesudiye Yeni Mescitte, 30 Mart Cumartesi akşamı Adem Bilgetay hocamız TOKİ Hz. Ali Mescidinde, 05 Nisan Cumartesi Kadir gecesinde ise Hasan Karaman, Hüseyin Yavuz ve Musa Delipoyraz hocalarımız OSB mescidinde İnegöl halkımızla buluşacak.”

MAHALLE ŞENLİKLERİ VE ORTA OYUNU ETKİNLİKLERİ

“Mahalle şenlikleri ve Ramazan Orta Oyunu programlarımız kapsamında ise 16 Mart Cumartesi günü 16.00’da Cerrah İlkokulu Kapalı Spor Salonunda, 17 Mart Pazar akşamı 20.00’da Alanyurt Yunus Emre Spor Salonunda, 23 Mart Cumartesi günü 16.00’da Yeniceköy Kapalı Spor Salonunda, 24 Mart Pazar akşamı 20.00’da Kurşunlu Çok Maksatlı Salonunda, 06 Nisan Cumartesi günü 16.00’da Akhisar Pazar yerinde, 07 Nisan Pazar akşamı 20.00’da Tahtaköprü Düğün Salonunda olacağız. Kültür etkinliklerimiz kapsamında; Cumartesi günleri 16.00’da Mahalle Şenlikleri ile Pazar günleri de akşam 20.00’da Ramazan Orta Oyunu gösterisiyle hem çocuklarımız hem yetişkinler için birbirinden eğlenceli şovlar sunulacak. Ayrıyeten 27 Mart Çarşamba akşamı da 20.00’da Dünya Tiyatro Günü aktiflikleri kapsamında Beşinci Mevsim Kültür Sanat Merkezimizde “En Büyük Haber” yetişkin tiyatro gösterisi tüm ilçe halkımız için sahnelenecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir