Putin’in “Kıyamet Silahı” yeniden gündemde: Poseidon korkusu

Rusya’nın geçtiğimiz yıl 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana en korkulan senaryolardan biri de nükleer silahlar ve muhtemel nükleer savaş konusu.

Emekli Rus General Yevgeny Buzhinsky’nin dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e test evresindeki “Kıyamet silahı” Poseidon için davet yaparak, “Bu silahı kullan” demesi İngiltere’de tartışma yarattı. Kelam konusu silahın bilhassa İngiltere’de telaş yaratmasının sebebi ise savaşın başında bu yana Moskova’ya yönelik en sert hali ve yaptırımları uygulayan Londra’nın emekli general tarafından gaye gösterilmesi.

Buzhinsky, dün yaptığı açıklamada, kelam konusu silahın İngiltere’yi yok edebileceğini söylemişti.

Henüz test etabında olduğu bilinen ve orta ara yaratacağı vahim yıkım nedeniyle Batı medyasının gündemine gelen Poseidon’un yüzlerce metre boyutunca radyoaktif tsunami yaratabileceği ve bir kıyı şeridini yok edebileceği tabir ediliyor.

Kullanılması halinde Londra’da milyonlarca insanın vefatına sebep olacağı konuşulan silah için İngiltere merkezli Daily Mail, uzmanlarla konuştu.

Şimdi de memleketler arası askeri uzmanlar Putin’in sualtı füzesinin hakikaten de İngiltere’nin kıyı kentlerini yok edebileceği, radyoaktif tsunamilere neden olabileceği ve Londra’da milyonlarca insanı öldürebileceği ikazında bulundu.

Uzmanlar Rusya’nın Poseidon’un Eyfel Kulesi yüksekliğinde dev dalgalara yol açacağı ya da tüm ülkeyi yok edeceği tezlerini reddederken, bu türlü bir nükleer akının tesirlerinin yeniden de “yıkıcı” olacağını söylüyorlar.

Hiroşima’ya atılan bombadan 130 kat güçlü

Poseidon, Putin tarafından 2018 yılında duyurulan dört yeni jenerasyon silahtan biriydi. Rus medyasına nazaran, “Kıyamet Silahı”nın burnundaki nükleer savaş başlığını iki megatonluk bir güçle – Hiroşima’ya atılan bombadan 130 kat daha büyük- patlamadan evvel su altında 10 bin kilometreye yakın bir uzaklık kat edebiliyor.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir